Skip to content

Jak to działa?

Schemat systemu fotowoltaicznego
panel fotowoltaiczny
Panel fotowoltaiczny

Zamienia energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

licznik dwukierunkowy
Licznik dwukierunkowy

Liczy ile energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną wysłaliśmy do sieci oraz ile energii z niej pobraliśmy

inwerter
Inwerter (falownik)

„Mózg całego systemu” zamienia prąd stały, wytworzony przez panele, w zmienny (taki jak w gniazdku i w sieci). Jest wyposażony w wewnętrzne i zewnętrzne zabezpieczenia elektryczne.

aplikacja
Aplikacja (na telefon)

Monitoruje pracę instalacji aby jej właściciel w każdym momencie mógł zweryfikować ilość wyprodukowanego prądu w danym czasie.

Tak wygląda praca Twojej instalacji fotowoltaicznej

Produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej w domu (kWh/mies.)

produkcja energii w ciągu roku

Praca instalacji fotowoltaicznej w ciągu doby

praca instalacji fotowoltaicznej w ciągu doby

Bilansowanie energii

Energia dzień noc

Bilansowanie to ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci i możliwej do odebrania w momencie kiedy instalacja fotowoltaiczna nie będzie produkować prądu.

1.

Gdy w dzień świeci słońce nasza instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd. Na bieżąco korzystają z niego wszystkie urządzenia elektryczne w Twoim domu, np. za darmo pracuje lodówka, pralka czy telewizor.

2.

Jeśli w ciągu dnia produkujemy więcej energii (nadwyżka), niż potrzebują nasze urządzenia w domu, to trafia ona do sieci energetycznej, która przejmuje rolę magazynu prądu.

3.

Z sieci odbieramy za darmo nadwyżkę naszej energii i korzystamy z niej, gdy nasza instalacja nie produkuje prądu lub gdy zwiększa się nasze zapotrzebowanie.

ikona_zarowka

Ustawodawca wprowadził regulację, która pozwala traktować sieć energetyczną jak magazyn energii elektrycznej. Zasady tego systemu są jednakowe i dostępne dla wszystkich w całej Polsce. System opustów określa ile energii oddamy operatorowi za udostępnienie takiej możliwości składowania. Jest to 20% lub 30% zmagazynowanej energii w skali roku, w zależności od wielkości instalacji.

Niezależność i oszczędność

Ceny energii elektrycznej nieustannie rosną

Zmiany cen energii elektrycznej w latach 2005 - 2021

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (zł/kwh; lata 2001-2021) * dla zużycia powyżej 2800 kWh rocznie (4-osobowa rodzina zużywa średnio 2600-5500 kWh rocznie)
Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (zł/kwh; lata 2001-2021)
* dla zużycia powyżej 2800 kWh rocznie (4-osobowa rodzina zużywa średnio 2600-5500 kWh rocznie)
ikona_elektrownia_czarna

Produkcja energii w Polsce w znacznym stopniu opiera się na elektrowniach węglowych

ikona_co2_czarna

W związku z tym Polska jest w czołówce głównych emitentów CO2 do atmosfery w Europie

ikona_wykres_czarny

Do 2030 r. Energetyka wyda 200 mld zł na nowe inwestycje – koszt pokryją klienci płacąc rachunki

ikona_slonce_czarna

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia bezkosztowe korzystanie ze słońca, które jest największym źródłem energii odnawialnej

ikona_dymek_czarna

Każda kilowatogodzina wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej to mniej CO2 i innych gazów wprowadzanych do atmosfery

ikona_domek_ok_czarna

Zużywamy energię elektryczną w miejscu jej wytworzenia, dzięki temu mniej energii musi być przesyłane, przez co ograniczamy straty

Dlaczego fotowoltaika?

ikona_opusty

Od 2016 roku w całej Polsce działa system opustów*, dziś jest on dostępny dla wszystkich osób i firm, które mają instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp.
*System opustów to bezgotówkowy system rozliczeń energii wyprodukowanej w budynku z instalacją fotowoltaiczną i pobranej z sieci.

ikona_rachunki

Tzw. „Prosumenci”* mogą zredukować rachunek za energię elektryczną praktycznie do zera, co oznacza, że dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na redukcję zmiennych składników kosztowych z naszego rachunku do minimum. Pozostaną jedynie opłaty stałe, jak np. opłata abonamentowa.
*Prosument – osoba, która jest jednocześnie producentem i odbiorcą energii elektrycznej.

ikona_podwyzki

Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu lub firmy, pozytywnie wpłynie na to w jakim stopniu Klient odczuje potencjalne podwyżki cen energii. Kiedy koszty energii sprowadzimy prawie do zera wtedy wzrosty cen przestaną być odczuwalne.

ikona_akumulator

Nadwyżka energii wyprodukowanej w instalacji jest przechowywana w sieci energetycznej i dostępna kiedy jest potrzebna.

ikona_rozliczenia

Znajomość zasad rozliczeń oraz wiedza i doświadczenie nt. produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej pomoże dobrać taką wielkość instalacji, która pozwoli prawie wyzerować rachunek za energię elektryczną.

Ekologiczne rozwiązania

Budując dom tradycyjnie trzeba mierzyć się z wieloma problemami: dostawy gazu lub węgla, koszty przyłącza gazu lub dostaw węgla, kotłowni, pomieszczenia do składowania, czyszczenie komina spalinowego itd. Budując dom w pełni oparty na energii odnawialnej z fotowoltaiki można o tych problemach zapomnieć.

Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna z dotacją i ile na niej zarobimy?

Zwrot kosztów i zyski z instalacji fotowoltaicznej

Zwrot kosztów i zyski z instalacji fotowoltaicznej

Pytania i odpowiedzi

Co warto wiedzieć?

ikona_klepsydra

Prawidłowo zamontowana i serwisowana instalacja fotowoltaiczna będzie działała przez kolejne kilkadziesiąt lat. Moduły posiadają gwarancję wydajności na 25 lat. Oznacza to, że po upływie okresu gwarancji instalacja będzie pracowała z mocą nie mniejszą niż 80%.
W nowoczesnych domach przyszłości będziemy korzystać z prądu jako podstawowego źródła ciepła. Będą one ogrzewane nowoczesnymi pompami ciepła, które do działania potrzebują jedynie powietrza oraz pewnej ilości prądu. W takich budynkach, obok pompy ciepła występować będą magazyny energii, a częściowo funkcję takiego magazynu mogą spełniać samochody o napędzie elektrycznym wyposażone w pojemne baterie. Wszystko to wymagać będzie coraz większych i niezawodnych dostaw energii elektrycznej, która pochodzić może z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

ikona_tarcza_czarna

Instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak mała elektrownia. Stąd też kluczowym jest, aby komponenty jak i sam montaż instalacji był wykonany w oparciu o standardy, zgodne z obowiązującymi normami oraz prawem (Ustawa OZE, Prawo Budowlane).
Odpowiedni sposób zaprojektowania instalacji, dobór komponentów i sam montaż mają olbrzymi wpływ na bezpieczne funkcjonowanie instalacji. Elementami, które chronią Klienta jak i samą instalację są zabezpieczenia elektryczne od strony prądu stałego (instalacji) i prądu zmiennego (sieci), montowane w dwóch osobnych rozdzielniach AC i DC. Kolejnym krytycznym elementem jest przestrzeganie przez brygady monterskie restrykcyjnych wytycznych montażowych, które ściśle określają sposób wykonania instalacji oraz jej kontroli i odbioru po zakończeniu wszystkich prac. Dostawca dbający o odpowiednią jakość instalacji i jej bezpieczeństwo, musi opracować jasne wytyczne montażowe, zakres pomiarów koniecznych do wykonania po zakończeniu prac, proces odbioru instalacji i późniejszego wsparcia technicznego dla Użytkownika.

ikona_rozmowa

Odpowiadamy na najczęstsze pytania i wątpliwości

ikona_pytania_1

1. Czy mój dach podczas montażu instalacji fotowoltaicznej będzie bezpieczny?
Oczywiście, że tak. Instalacje wykonywane są przez specjalistów. Wykonany projekt jest dopasowany do Twojego dachu. Wykwalifikowani instalatorzy zamontują panele słoneczne zachowując wszelkie środki ostrożności ze starannością dbając o bezpieczeństwo. Wykorzystując system montażowy dedykowany do danego poszycia dachu.

ikona_pytania_2

2. Czy monterzy posiadają uprawienia elektryczne?
Tak. Monterzy zatrudnieni w Karlik Energy posiadają niezbędną wiedzę i uprawienia w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Doświadczenie, odpowiedzialność, dokładność to priorytety naszej firmy.

ikona_pytania_3

3. Co sprawdzić przy odbiorze instalacji?
Podczas odbioru instalacji uprawiony instalator lub przedstawiciel naszej firmy rozpoczyna uruchomienie falownika i sprawdza czy zamontowana instalacja produkuję energię elektryczną, jak również estetykę wykonania i wszelkie aspekty związane z bezpieczeństwem m. in. poprowadzenie i podłączenie przewodów.

ikona_pytania_4

4. Czy moja instalacja wymaga specjalnej konserwacji/serwisu?
W naszej firmie świadczymy również usługi serwisowe. Służymy pomocą przez cały czas trwania gwarancji, ale także po jej zakończeniu. Każda instalacja to mini elektrownia, dlatego warto wykonywać jej przegląd i serwis. Będzie to przekładało się na osiągane uzyski jak i Państwa bezpieczeństwo.

ikona_pytania_5

5. Co zrobić jeżeli instalacja nie pracuje prawidłowo?
W przypadku wystąpienia nieprawidłowości działania instalacji lub aplikacji skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta +48 61 677 52 52. Nasz zespół serwisowy zawsze służy pomocą i stara się rozwiązać problemy najszybciej jak to możliwe.

ikona_pytania_6

6. Jak sprawdzić moje uzyski energii?
Dzięki spersonalizowanej aplikacji na telefon i komputer możesz na bieżąco sprawdzać dane takie jak: dzienne, miesięczne i roczne uzyski. Wyświetlone wyniki przedstawiane są na przejrzystych wykresach, a sama aplikacja jest intuicyjna i prosta w obsłudze.

ikona_pytania_7

7. Ile czasu ma Twój zakład elektryczny na podłączenie do sieci?
Zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii Twój zakład ma 30 dni roboczych na wymianę licznika. Po podłączeniu instalacji do sieci Twoje oszczędności zaczną się gromadzić już od pierwszego dnia użytkowania.

ikona_pytania_8

8. Kiedy instalacja zacznie produkować prąd?
Wymianę licznika realizuję bezpłatnie zakład energetyczny. Dopiero po wymianie licznika na dwukierunkowy możemy uruchomić naszą instalację i od tego dnia zaczynamy produkcję prądu. Od dnia rozpoczęcia produkcji prądu rozpoczynamy roczny okres rozliczeniowy, dlatego nie ma znaczenia kiedy nasza instalacja znajdzie się na dachu. Czy będzie to słoneczne lato czy mniej słoneczna zima.